Multifunkční dětský pokoj: Jak jsem si s jeho realizací vyhrál
I když byl rok 2020 plný výzev a překvapení, která nebyla vždy příjemná, přinesl i spoustu skvělých nápadů. Na konci roku jsem se s nadšením pustil do realizace jednoho z nich…

Říká se, že ty nejlepší produkty většinou vznikají z vlastní potřeby a tak to bylo i tady. Ani jsem se nenadál a ze syna je předškolák, který odrostl nejen postýlce, ale i stolu.😍

Úkol zněl jasně.

Navrhnout synovi takový pokoj, který s ním bude růst a reagovat na jeho měnící se zájmy a potřeby. Veškerý nábytek by měl být především funkční, jednoduchý, všestranný a ideálně na celý život. Jednoduše řečeno vyrobit hravý, ale zároveň bezpečný nábytek, který nezná kompromisy.

Dětský pokoj je důležitým útočištěm dítěte a měl by tedy nabízet dostatek soukromí, vlastního prostoru na spaní, hraní a studium. Toho jsem se při plánování držel.

Realizace synova pokoje pro mě byla výzvou, kterou jsem si užil. Ladil jsem každý detail, aby výsledkem byly praktické designové kousky, které dokážou udávat ráz celé místnosti.

Pracovní stěna

Při realizaci pracovní stěny jsem nemyslel jen na design, ale také na správnou ergonomii. Proto jsem navrhl výškově nastavitelnou pracovní desku, kterou lze libovolně měnit, jak dítě roste. Oceníte to i v případně, kdy pracovnu sdílí více osob, jako je tomu například u nás doma. Výšku stolu ladíme dle aktuálních potřeb jejího uživatele.

Zároveň je deska dostatečně prostorná jak na šířku tak i na hloubku. Na jedné polovině rozložíte papíry, na druhou se pohodlně vejde počítač. Navíc má praktické bedýnky sloužící jako poličky, kam můžete uložit knihy, dokumenty, kancelářské potřeby, dekorace nebo květiny. Úložný prostor se hodí vždy. Bedýnky lze na stěně libovolně rozmístit a měnit, tak aby to oku lahodilo a zároveň jste měli vše prakticky uspořádané. Nedílnou součástí naší stěny jsou dva LED světelné okruhy, které vytváří nejen příjemnou atmosféru v pokoji, ale i dostatek světla pro práci. A můžu jen potvrdit, že práce i učení jde v nově vzniklém pracovním koutku jako po másle.

Postel domeček

Patrovou postel s horní částí ve stylu domku na stromě jsem navrhl tak, aby nabízela prostor na řádění, vlastní schovku a zejména zdravý a kvalitní spánek. Do horního patra vedou pohodlné schůdky, synovi jsem tam připevnil i lano jako další alternativu. Horní patro, které slouží jako druhé standardní lůžko o velikosti 90 x 200 cm, nabízí velkorysý prostor na hraní a skrýš. Chtěl jsem, aby postel vypadala jako skutečný domek se střechou, okny, vchodem a zároveň přední stěna zamezovala pádu. Spodní lůžko jsem navrhl tak, aby bylo bezpečné i pro malé děti a to s výškou přibližně 20 cm nad zemí. 

Z vlastní zkušenosti vím, že dětský nábytek dokáže být dost namáhaný, proto jsem jako hlavní materiál využil kvalitní dřevo a opatřil ho zdravotně nezávadným nátěrem. Když mám možnost volby, vždy se rozhoduji pro dřevo, které je jakožto přírodní materiál pro děti neškodný, praktický a zároveň krásný. Působí nadčasově a teple a lze ho doplnit různými dekoracemi a barvami.

Nezbývá než se zeptat, co na pokojík říkáte?